67% מהציבור הישראלי חש פגיעה נפשית כתוצאה מהמלחמה

$(function(){setImageBanner('87c79b81-8df0-4274-ba94-584841892a73','/dyncontent/2024/4/9/b5b9f9d8-a5a8-4906-aa60-6d67d84f5336.jpg',17348,'הופעות ליין עד 0707',525,78,false,48688,'Image','');})

כך עולה מסקר גיאוקרטוגרפיה שמפרסמת עמותת "פעמוני רוח". הפגיעה הנפשית החמורה ביותר בעקבות המלחמה: בצעירים ובנשים

אילוסטרציה - אדם מוטרד. אדם במצוקה. קרדיט: Ron Lach

המלחמה פגעה נפשית במרבית האוכלוסיה בארץ ובעיקר בנשים ובצעירים - כך עולה מסקר שערך מכון גיאוקרטוגרפיה עבור עמותת "פעמוני רוח" המפעילה מרכז לטיפול ושיקום הדדי של אנשים ובעלי חיים.

מהסקר עולה כי 67% מהציבור הישראלי חש פגיעה נפשית כתוצאה מהמלחמה. בהקשר זה יצויין כי הפגיעה דומה בקרב האוכלוסייה היהודית ובקרב האוכלוסייה הערבית בישראל.

עוד עולה כי אחד מכל 5 ישראלים מתעניין בטיפול נפשי או שכבר החל בטיפול שכזה. הסקר נערך בשבוע השני של חודש פברואר בקרב 402 משיבים בגילאי 18 ומעלה המהווים מדגם מייצג של כלל האוכלוסייה בישראל.

רבע מהנשים והצעירים מתעניינים או כבר החלו טיפול נפשי

מהסקר עולה כי 67% מהנשאלים ענו כי חוו פגיעה נפשית כתוצאה מהמלחמה. כ-8% מהנשאלים ענו כי בעקבות המלחמה הם כבר החלו בטיפולים נפשיים. 13% ענו כי החלו להתעניין בטיפול נפשי אבל טרם החלו אותו.

כ-46% מהנשאלים ענו כי הם מרגישים פגיעה נפשית בעקבות המלחמה, אבל לא התעניינו בטיפול נפשי. הדבר בולט במיוחד בקרב נשים. 84% מהנשאלות ענו כי חוו פגיעה נפשית ו-24% ענו שכבר פנו לסיוע נפשי או שהחלו להתעניין בכך.

לעומתן, רק 50%  מהגברים דיווחו על פגיעה נפשית ורק 19%  מהגברים התעניינו או החלו בטיפול נפשי. אוכלוסיה נוספת שדיווחה על פגיעה נפשית משמעותית כתוצאה מהמלחמה היא אוכלוסיית הצעירים, גילאי 18-34.

71% מהצעירים דיווחו על פגיעה נפשית. 25% מתעניינים או כבר החלו בטיפול נפשי. לעומתם, רק 46% מהאוכלוסיה המבוגרת, גילאי 55 ומעלה, דיווח על פגיעה נפשית ורק 10% מהם התעניינו או החלו בטיפול.

ביחד ננצח? אין גידול בתחושת סולידריות עם אוכלוסיות שונות

תופעה מעניינת, ואפילו מפתיעה, שעולה מהסקר היא שלא חל גידל בקרב האוכלוסייה הישראלית בתחושת הסולידריות עם קבוצות הנחשבות, לעיתים, כפגיעות ובכללן נשים, ילדים וקשישים. אותן קבוצות שנראה כי היה לחץ ציבורי גדול לשחרורם הראשוני משבי החמאס.

על השאלה, "האם המלחמה השפיעה על הסולידריות שלך עם ילדים", רק כ-52% ענו שהיא עלתה. 46% ענו שהיא לא השתנה וכ-2% אפילו ענו שהיא ירדה.  48% ענו שרמת הסולידריות שלהם עם קשישים עלתה, לעומת 50% שענו שהיא לא השתנה.

46% ענו שרמת הסולידריות שלהם עם נשים עלתה, לעומת 51% שענו שלא חל בה שינוי. בהקשר זה יצויין כי אלו שדיווח על פגיעה נפשית כתוצאה מהמלחמה הפכו, באופן ניכר, ליותר אמפתיים לקבוצות השונות.

ד"ר נועם רודיך, מייסדת עמותת "פעמוני רוח". קרדיט: נטלי קוסקי

עוד עולה מהסקר כי 21% מהנשאלים ענו כי הם נמנעים מללכת לטיפול נפשי כתוצאה ממחסור במטפלים זמינים. כרבע (26%) מאלו שדיווח על פגיעה נפשית ענו כי נמנעו מללכת לטיפול נפשי בגלל המחסור.  

טיפול בבעלי חיים יכול לסייע מאוד לאנשים שחוו מצוקה בעצמם

עמותת "פעמוני רוח" היא מרחב לטיפול הדדי באנשים ובבעלי חיים. העמותה מפעילה בית מחסה לבעלי חיים בכפר סבא, ומפגישה בין סיפורם של בעלי החיים לסיפורם של בני האדם ובכך מאפשרת את תהליך השיקום הדדי של בעלי חיים ושל ילדים, בני נוער ומבוגרים נפגעי טראומה בימים אלה מטופלים בעמותה עשרות נשים וגברים שחוו התפרצות של פוסט טראומה כתוצאה מהמלחמה.

בכללם רבים שעברו התעללויות מיניות ואחרות, לפני שנים רבות וכעת הדבר מתפרץ אצלן ואצלם שוב. כמו כן, העמותה מטפלת גם בחלק מבני משפחות החטופים בעזה. במקביל, המטופלים מטפלים בעצמם בבעלי חיים שונים, כגון כלבים, חתולים, אוגרים, שרקנים, אווזים ועוד שחוו התעללות. חלקם הובאו מישובי העוטף.

מהסקר עולה כי כ-89% מהנשאלים ענו כי טיפול בבעלי חיים יכול לסייע מאוד לאנשים שחוו מצוקה בעצמם.

ד"ר נועם רודיך, מייסדת עמותת "פעמוני רוח": "הקרקע נשמטה לכולנו מתחת לרגליים. איבדנו אמון בבני אדם, באחרים, וגם במי שאמור לשמור עלינו. עם זאת, נשארנו עם צורך בקשר כלשהו, קשר שיש בו אותנטיות ונחמה. לכן בעלי החיים יכולים להפוך להיות קשר אמין  וכן יותר, ובוודאי פחות מאכזב מהקשר האנושי, כמו שקרה בשביעי לאוקטובר. בנוסף, הקשר עם בעלי חיים הוא קשר מתגמל מאד, ומי שבוחר לראות בהם שותפים יכול להתמלא תחושת משמעות חדשה מקשר שבו בעלי החיים בעצמם זקוקים לנו ורוצים בקרבתנו".

לדבריה, "כשאנחנו יוצרים קשר אמיתי עם בעלי החיים, קשר שבו יש מקום לצרכים ולרצונות של שני הצדדים, אנחנו יוצרים חוויה חדשה ומהותית ביחס לכל אירועי המלחמה שבהם אין מקום לצרכים ולרצונות האנושיים הבסיסיים".

 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה