לקראת היום הבינלאומי למאבק באלימות נגד נשים 2022 - מדד האלימות של ויצו

$(function(){})

מדד האלימות של ויצו - 2022 לקראת היום הבינלאומי למאבק באלימות נגד נשים, שיצוין ב-25.11, מפרסמת ויצו את דו"ח "מדד האלימות השנתי"

האלימות נגד צוותים רפואיים תמונה להמחשה pixabay.com

לקראת היום הבינלאומי למאבק באלימות נגד נשים 2022 - מדד האלימות של ויצו

נתונים סטטיסטיים בנושא אלימות נגד נשים בישראל. הדו"ח מרכז את ממדיה של תופעת האלימות במשפחה בשנת 2021 כפי שזו מנוטרת על ידי משרדי הממשלה, רשויות המדינה וגופי האכיפה השונים. 

כמה תיקי אלימות נגד נשים נפתחו בישראל?. 

$(function(){})

 3,538 תיקי חקירה נפתחו בגין עבירות אלמ"ב נגד קטינים - עלייה של 3.1% ביחס לשנה הקודמת, שאופיינה בהתפרצות הקורונה עם עלייה באלימות בבתים

עלייה של כ-24% במספר הקטינים שאותרו כנפגעי אלמ"ב בחדרי המיון. כמו כן, חלה עלייה של 76% במס' התיקים בהם הוגשו כתבי אישום ע"י המשטרה

הנתונים המעודדים?. באיזה תחומים נרשמה ירידה? 

- פחות תיקי אלימות במשפחה נסגרו (ירידה של 11%)
- ירידה בשיעור 11% ביחס לעבריינות החוזרת באלמ"ב ביחס לשנה הקודמת
- עלייה מבורכת של 11% בשיעור אסירי עבירות אלמ"ב ששולבו בהליך טיפולי
- גם מנתוני הרשות לשיקום האסיר, לפיהם בקרב אסירים משוחררים על רקע של עבירות אלמ"ב חלה עלייה דרמטית של 160% במספר המטופלים.

2022 ויצו ישראל התמקדות באלימות נגד קטינים במשפחה

השנה בחרה ויצו להתמקד בקטינים החשופים לאלימות במשפחה מתוך ההנחה שאלימות אינה גזירת גורל. שישנן דרכי יציאה לצמצום הפגיעה ומניעת העברה הבין-דורית בקרב ילדים חשופים לאלימות. פעולות שכאלה תבאנה להחלמה, שיקום וטיפוח חברה בריאה ומשגשגת יותר בישראל.

חוק חינוך חובה מסליל ילד.ה למערכת החינוך מגיל 3-18, שעות רבות מידי יום. ב-15 השנים הללו, מערכת החינוך מהווה זרוע חשובה ומרכזית ביכולתה של המדינה לזהות ולהפנות לטיפול ילדים וילדות החשופים לאלימות במשפחה, כל זאת לצד פעילות בית-ספרית במתן תמיכה לימודית לילדים, תגבור עבודה בקבוצות קטנות לתרגול תקשורת נורמטיבית, פתרון קונפליקטים באופן לא אלים ועוד.

מה קורה בגזרה המשפטית ובתי המשפט?

בשנת 2021 חלה ירידה של כ-3.5% בכמות תיקי אלמ"ב ביחס לאשתקד. בפילוח לפי מחוזות עולה כי הירידה היחסית הגדולה ביותר התקיימה במחוז דרום ועומדת על כ-15% שהם 268 תיקים. הן כמות התיקים והן ההתפלגות בין צווי הגנה ותיקי הטרדה מאיימת עקביים ביחס לשנים הקודמות. הנתונים לגבי שנת 2022 חלקיים ומעניקים תמונת מצב נכון ל-1/7/2022.

אלימות נגד נשים בישראל תמונת מצב  

מדינה שמתארת את האלימות כחולי חברתי חייבת בראש ובראשונה לאסוף נתונים אודות מאפייני והיקף התופעה. מדינה שמצהירה על הצורך לצמצם את ממדי האלימות צריכה להבנות תכנית עבודה בה משרדי הממשלה השונים נוקטים באסטרטגיה המבוססת על היכרות עם התופעה ועל שיתוף פעולה וסנכרון בין המשרדים השונים. יש לציין כי בכתיבת דו"ח זה נתקלנו בקשיים באיסוף הנתונים. התנהלות מסירת הנתונים מעלה שאלות בנוגע לערכי השקיפות, הביקורת והתבססות על נתונים בקבלת החלטות.


ולבסוף, בהשאלה מעולמות הבריאות בהתמודדות עם תופעה יש מקום לנקוט במניעה ראשונית, שניונית ושלישונית. מדינת ישראל כרגע מאופיינת בפחות יוזמה מניעתית ויותר ניסיון כלשהו להגיב למשברים וסיכון בו נתונות משפחות.

ערך וכתב: גדעון איגרא, נובמבר 2022.

$(function(){})
 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה